Kąpiel niemowlaka #1 – jak często ?


Jak często kąpać niemowlaka ?

Jest to sprawa mocno indywidualna. Często na częstotliwość wpływają przekonania lub brak możliwości dopuszczenia do siebie myśli, że może być inaczej. Szczególnie nie pomagają w tym dziadkowie, wg których codzienna kąpiel to jedyna słuszna droga.

W ostatnich latach bardzo często mówi się, że codzienna kąpiel wpływa negatywnie na delikatną skórę niemowlaka. Poleca się aby kąpać dziecko 2-3 razy w tygodniu. Jest to prawdopodobnie wystarczająca ilość aby zadbać o odpowiednią higienę naszej pociechy. Dziecko nie poci się za dużo i nie brudzi się mocno, szczególnie do momentu gdy zaczyna sam się poruszać.

Coś więcej niż higiena…

Codzienna kąpiel często nie jest traktowana jedynie jako aspekt higieniczny ale również pewnego rodzaju rytuał jaki dziecko przechodzi, zazwyczaj przed pójściem spać. Jeżeli codziennie dostaje bodziec przed spaniem w postaci kąpieli to wie, że nadeszła odpowiednia pora aby się zrelaksować i „odpłynąć”. Szczególne ważne jest dla dzieciaczków którzy mają problemy ze spaniem i regularnością nawet w ciągu dnia. Dajemy im sygnał wtedy kiedy jest dzień i noc. Ważny jest jednak moment przystąpienia do kąpieli. Często bywa tak, że dziecko już daje oznaki zmęczenia i chęci spania, wsadzamy je do wanny a po kąpieli jest mocno pobudzone i moment na spanie przepadł 🙂 Kąpiel należy zacząć jeszcze przed tym momentem.

Czym zastąpić kąpiel ?

Ja uznaje jednak tę szkołę, w której kąpiemy dziecko 2-3 razy w tygodniu. Rytuał kąpania nie jest dla mnie aż tak ważny jak dobro dziecko i dbanie o jego skórę i odporność. Równie dobrze można wdrożyć inne rytuały przed spaniem. Kąpiel nie jest jedynym rozwiązaniem.
Jednak w tej sytuacji należy zadbać o to aby przemywać dziecku miejsca najbardziej narażone na brud, chusteczkami, mokrą gąbką lub czymś innym co używacie do codziennej higieny.

 

Źródło zdjęcia: https://www.summerinfant.com/newborntotoddlerbathcentershower

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *