Niegrzeczne dziecko


Czy moje dziecko jest niegrzeczne ?

Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi co to znaczy niegrzeczne dziecko? Czy to takie które płacze ? Czy takie, które głośno mówi ? A może dużo się rusza, biega i skacze ? A może takie, które nie ma ochoty na jedzenie, które mu właśnie przyrządziłaś/eś ? Tak więc co byś odpowiedział/a na pytanie „co to znaczy niegrzeczny” ?

Postrzeganie dziecka jako grzeczne lub nie grzeczne jest dla mnie głupie. To, że dziecko w tej chwili robi to na co ma ochotę, czyli biega, skacze czy się śmieje to po prostu jego zachcianka w danej chwili i nie powinniśmy nic z tym robić. Dorosły człowiek jak ma ochotę tańczyć to tańczy, jak chce biegać to wychodzi na zewnątrz i biega, jak chce powiedzieć coś co wie, że inni nie zaakceptują to i tak to mówi.

Najpierw uczymy dzieci jak najwcześniej mówić potem je co chwile uciszamy. Najpierw chcemy, żeby nauczyło się chodzić i biegać a potem każemy siedzieć spokojnie na pupie. Trzeba się zastanowić czy takie czynności wykonywane przez małe dzieci są robione w celu zrobienia na złość i czy po prostu same w sobie mają na to ochotę.

Moim celem nie jest aby moje dziecko było grzeczne w sposób jaki określa to większość ludzi. Ważne aby było dobre, uprzejme i zdrowe. Aby wiedziało czego chce i dążyło aby to zdobyć. Jeżeli chce się bawić niech się bawi. Jeżeli chce wyrazić w tej chwili swoje uczucia lub jakieś obiekcje – proszę bardzo. Ważne aby słuchało rodzica i rozumiało czego rzeczywiście nie wolno ale to głównie z powodu nie zrobienia sobie przypadkiem krzywdy.

Dziecko spokojne, ciche, bojaźliwe i nie potrafiący wyrazić swojego zdania – to nie cechy, których szukam i chciałbym wykształcić w swojej córce ani żadnym przyszłym dziecku.

Dzielenie się zabawkami

Czy jeżeli dziecko nie chce aby ktoś używał jego zabawek jest niegrzeczne ? Czy jeżeli widzi, że ktoś próbuje zabrać jego rzeczy ma nie reagować i dobrowolnie oddać swoje rzeczy na korzyść kogoś innego ? Czy na pewno chcesz aby twoje dziecko było uległe w tak podstawowych kwestiach co później w życiu dorosłym może się okazać zgubne. Będzie ulegało presji otoczenia, kolegów, szefa w pracy itd. Nie będzie umiało zadbać o własne interesy, bo niby skąd ? Jeżeli od małego wpajane jest mu, że jeżeli ktoś coś od niego chce to należy to danej osobie dać, nawet jeżeli jest moje.

Wg mnie to idiotyczne myślenie, że jeżeli dziecko nie dzieli się zabawkami to jest niegrzeczne. Tzn że wie co jest jego i nie życzy sobie aby naruszać jego przestrzeń. Jeżeli będzie gotowe aby podzielić się zabawką z inną osobą to to zrobi. Ale na swoich warunkach !

Czy ty jako dorosły człowiek oddałbyś do zabawy swoją komórkę obcej osobie napotkanej w parku czy w sklepie ? Jeżeli ktoś podejdzie do Ciebie i zechce zobaczyć twoją torebkę aby ją oglądnąć czy warto kupić to zaufasz obcemu i od razu zdejmiesz ją z siebie i dasz ? Obawiam się, że żadna z tych sytuacji by Ci się nie spodobała i raczej nie wymusiła na tobie oddania swoich własności. Co jak się okazuje robi z Ciebie osobę niegrzeczną !

Daj dziecku spokój

Jeżeli przychodzą inne dzieci do nas i chcą się pobawić zabawkami to daj się dzieciom zając samym sobie. One sobie dadzą radę. Trzeba je obserwować aby nie zrobiły sobie krzywdy fizycznej ale nie ma najmniejszego sensu wyrywania zabawek jednej osobie aby dała ją innej. To tylko nakręca mechanizm obronny dziecka, które widzi że straciło rzecz, która należała do niego. Będzie się rzucał, płakał i krzyczał. I będzie to jak najbardziej słuszna reakcja ! Dziecko po prostu widzi co się stało i nie godzi się aby naruszać jego przestrzeń i dobra materialne.

Czasami słyszę, że Maja nie umie się bawić bo wyrywa zabawki. Jest to trochę traktowane wybiórczo bo wcale tak nie jest. Wyrywa JEJ zabawki, którymi nie chce się dzielić. Być może są dla niej zbyt ważne, ładne bądź po prostu ona się chce nimi bawić do czego ma prawo. Natomiast inne zostawia w spokoju i pozwala innym dzieciom je użytkować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *